Spomienky
Pietne spomienky v obci Hejce a na vrchu Borsó
Od roku 2007 sa každoročne, v deň havárie, konali pietne spomienky v obci Hejce a na vrchu Borsó, ktoré organizovalo ministerstvo obrany. Boli to pompézne spomienky, s vojenskou hudbou, z čestnou strážou, za účasti ministrov obrany SR aj MR a ďalších politikov. Výnimočne sa na spomienke objavil aj Prezident SR. Všade plno novinárov. Vzhľadom na naše spochybnenie spôsobu vyšetrovania havárie a výsledkov uvedených v záverečnej správe sme, ako občianske združenie, na tieto skutočnosti upozorňovali aj v našich príhovoroch, ktoré nám ministerstvo obrany zaradilo do programu. Zároveň sme požadovali odtajnenie utajovaných dokumentov z vyšetrovania. Poslednou takouto oficiálnou, každoročnou spomienkou, bola spomienka v roku 2021. Po tejto spomienke vtedajší minister obrany Naď oslovil pozostalých s myšlienkou, že v nasledujúcich rokoch by upustili od každoročných spomienok a organizovali by ich len každý piaty rok. Našou odpoveďou bolo, že nás to neovplyvní, pretože my tam budeme každý rok, až dokiaľ budeme vládať. Pre nás nie sú dôležití žiadni funkcionári, politici, ani médiá. To je predsa ich parketa. Vidno to aj z toho, že akonáhle politik skončil vo funkcii, tragédia AN-24 prestala byť pre neho zaujímavá a viac sa v obci Hejce neukázal.
Ako vznikol pamätník?
Ešte v roku havárie, 2006, občania maďarskej obce Hejce postavili na vrchu smrti veľkú skalu. Bola prvým pamätníkom, ktorý po havárii vznikol a doteraz je tým ktorý najviac dýcha tragédiou. V tom istom roku bol požiadaný galantský umelecký sochár Ladislav Sabo, aby do skaly osadil pamätnú tabuľu. V zápätí potom vyhral súťaž na postavenie pamätníka v obci Hejce, ktorý bol odhalený 19.5.2007. Pozrite si jeho otitulkované video nahrané v Maďarsku:
Neskôr ministerstvo obrany doplnilo okolie pamätníka na vrchu Borsó o 42 dreve- ných stĺpov s menami obetí. Od tej doby tam má každý svoj priestor a zároveň je to priestor všetkých.
Do obce Hejce a na vrch Borsó chodíme najmenej dvakrát v roku, na Pamiatku zosnulých a v deň výročia havárie. Ako pozostalí, ale zároveň ako členovia občianskeho združenia AN-24 (5605) – HEJCE vždy zapálime náhrobné svetlá a položíme kvety ku všetkým stĺpom a k spoločnému pomníku na oboch miestach položíme vence. Vrch Borsó má pre nás zvláštnu atmosféru. Dýcha tragédiou. Lietadlom skosené stromy evokujú predstavu o tom, čo sa dialo v posledných sekundách života našich blízkych. Tlačia sa slzy do očí, zviera sa hruď. Z neďalekej čistinky je vidieť cieľ letu, ktoré lietadlo už nedosiahlo. Košice. Len nejakých 30 kilometrov.
Vraví sa, že to jediné, čo je na tomto spravodlivé, je smrť. To však neplatí v tomto prípade. Tu bola smrť vysoko nespravodlivá. Zahynulo 42 dobrých ľudí, ktorí sú vinní len tým, že sedeli práve v tomto lietadle. Spomienky sú ťažké. Nech robíme čo robíme, stále nás v podvedomí ťaží akýsi kameň v hrudi, čosi nevypovedané nedoriešené, nespravodlivé…
Pietna spomienka 19.1.2023:
Pietna spomienka 19.1.2024: